Saulės moduliai. Kas yra Tier1 arba Tier2 sąrašas?

Kas-yra-Tier-1-sąrašas

Skaitydami modulių gamintojų reklaminius pranešimus, matome saulės modulių įvertinimus, kaip didžiausias, patikimiausias, esantis Tier1 vienas sąraše. Ką tai reiškia?
Saulės modulių gamintojai yra reitinguojami nepriklausomų saulės energetikos ekspertų. Skelbiama, kad pirmos pakopos saulės modulių gamintojai, tai aukščiausio įvertinimo sulaukę gamintojai, kurie ekspertų įsitikinimu, turi puikius įvertinimus šiose srityse:

  • Patirtis
  • Bendrovės finansinė padėtis
  • Gamybos apimtys
  • Diegimo apimtys
  • Draudimas
  • Aptarnavimas ir palaikymas
Kam skirti reitingavimo sąrašai?

Visu pirma, svarbu suprasti, kas yra “Tier 1” sąrašas, kam jis skirtas bei kas jį sudaro. Įsivaizduokite, jūs esate saulės parkų vystytojas ketinantis įrengti 2 MW saulės elektrinių parką. Tokiu atveju, jums aktualu žinoti kokie saulės modulių gamintojai yra finansuojami bankų ir įvardinami kaip patikimi (būtent gamintojai). Juk instaliavus šešis tūkstančius saulės modulių svarbu, kad gamintojas reaguotų į problemas, o sugedusius dešimtims (o gal ir daugiau) modulių pakeistų naujais. Taip pat svarbu, kad gamintojo finansinė situacija leistų jam veiklą vykdyti ateinančius metus ir vykdyti garantinius įsipareigojimus. Norime pabrėžti, kad kalba eina tik apie gamintojus, o ne apie gaminamą produktą t.y. saulės modulius.
Pats pavadimas “Tier1” kilo iš Bloomberg New Energy Finance ataskaitų ir reiškia aukščiausią saulės modulių gamintojų įvertinimą. Būtent Bloomberg New Energy Finance sukūrė gamintojų reitingavimo sistemą, kuri leistų skaidriai grupuoti saulės modulių gamintojus ir leistų bankams nustatyti patikimiausius rinkoje.

Kaip veikia reitingavimas?

Bloomberg New Energy Finance analitikai stebi saulės energetikos projektus (kurių galia didesnė nei 1,5 MW) ir jei tarkime, juose naudojami A gamintojo moduliai (tai reiškia, kad jie buvo pripažinti finansuotojo, kad patikimi), tada bendrovė A greičiausiai bus paskelbta Tier1 gamintoja. Žinoma ,įvertinami ir kiti faktoriai, bet įvertinimo pagrindą sudaro kompanijos dalyvavimas dideliuose projektuose.
Gamintojas, norėdamas būti Tier1 sąraše, per pastaruosius dvejus metu turi tiekti modulius šešiems skirtingiems saulės elektrinių projektams, kuriuos finansavo šeši skirtingi bankai ar finansų institucijos. Iš esmės, tai reiškia, kad šeši skirtingi bankai prisiėmė modulių gedimo riziką ir pasitikėjo gamintoju.

Bet ne viskas taip paprasta. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad Bloomberg pakopinė sistema reitinguoja gamintojus, o ne saulės modulių modelius. Pirma pakopa nereiškia, kad saulės moduliai yra našiausi ar patikimiausi. Istorija rodo, jog pasitaiko atvejų, kai saulės modulių gamintojas, esantis Tier1 sąraše bankrotuoja arba jo gaminami moduliai turi rimtų kokybės problemų. Bloomberg atstovai teigia, kad Tier 1 klasifikacija „niekada neturėtų pakeisti tinkamo patikrinimo renkantis produktą“.

Kas yra Tier2 ar Tier3?

Šie pavadinimai taip pat sutinkami saulės modulių gamintojų reklaminiuose leidiniuose ir suponuoja geros kokybės produktą, antrą po geriausio. Deja, Bloomberg neskelbia Tier2 ar Tier3 sąrašų, o šių pavadinimų naudojimas, tai rinkodaros specialistų kuriamos klaidinančios reklaminės manipuliacijos. 

Kokius modulius pasirinkti?

Šis klausimas vienareikšmiško atsakymo neturi. Altenergijos specialistai rekomenduoja rinktis tik patikimus produktus, nes sutaupytas vienas kitas šimtas eurų, didele tikimybe sugrįš tūkstantiniais nuostoliais. Jei esate naujokas saulės energetikoje, žemiausia riba, kurioje siūlome dairytis, yra būtent Bloomberg New Energy Finance saulės modulių gamintojų sąrašas Tier1. Būtent Tier1 gamintojai yra efektyviausi, didžiausi ir tikriausiai patikimiausi gamintojai garantijų atžvilgiu, kuriais pasitikėjo dideli investuotojai. Labai gerų kiniškų modulių už “geresnę” kainą nebūna. Bet yra daug žemos kokybės “byrančių” modulių, kurių tikroji galia gerokai mažesnė už skelbiamą, o garantijos popierinės.
Kylant kainai į viršų, rasime rimtų, pažangių gamintojų, kurių Tier1 sąraše nėra. Pavyzdžiui Panasonic ar Kyocera. Šie gamintojai specializuojasi į Premium klasės gaminius ar į namų elektrines, dėl gaminamų apimčių ir projektų dydžio į Tier1 sąrašą nepatenka, bet galime būti tikri, kad šie gamintojai tiek kokybe, tiek inovacijomis, tiek garantiniais įsipareigojimais lenkia didžiają dalį saulės modulių gamintojų esančių Tier1 sąraše.

[ufc-fb-comments]